a
-تاسیس 1385 هجری خورشیدی.-

8:00 - 16:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

09131182334

تماس برای مشاوره رایگان

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
فهرست
 

کنترل هوشمند محموله های وارداتی از طریق اطلاعات ثبت سفارش و بارنامه

شرکت بازرگانی زرین تجارت امید > اخبار  > کنترل هوشمند محموله های وارداتی از طریق اطلاعات ثبت سفارش و بارنامه

کنترل هوشمند محموله های وارداتی از طریق اطلاعات ثبت سفارش و بارنامه

a
۱۳۹۶/۴/۱۸ يكشنبه
:گمرک ایران از هوشمند سازی تطبیق اطلاعات اظهارنامه با ثبت سفارش در سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی خبر داد و اعلام کرد: کنترل هوشمند محموله های وارداتی از طریق اطلاعات ثبت سفارش و بارنامه …
به گزارش روابط عمومی گمرک ایران؛ همزمان با برنامه های تکمیلی گمرک الکترونیک پس از اجرای موفق ثبت منشا ارز با همکاری بانک مرکزی، الکترونیکی کردن فاکتور کالا ، عدل بندی الکترونیک و الکترونیکی شدن بارنامه ها در اقدامی تطبیق اطلاعات ثبت سفارش کالا و اظهار نامه اجرایی شد.
با اجرایی شدن تطبیق هوشمند اطلاعات ثبت سفارش با اظهار کالا در صورتیکه اطلاعات ورودی با اطلاعات ثبت سفارش مغایرت داشته باشد سامانه جامع گمرکی به صورت هوشمند اجازه اظهار را نمی دهد و به صورت خودکار قفل می شود.
بنابراین گزارش ، پیش از این و با هوشمند سازی اطلاعات بارنامه و راه اندازی بارنامه الکترونیک ، امکان تطبیق هوشمند اطلاعات اظهار با بارنامه الکترونیک فراهم شده بود تا در صورت عدم تطبیق اطلاعات اظهاری با بارنامه اجازه ادامه کار داده نشود و بر روی بارنامه اصطلاحا قفل شود.

توضیحات گمرک ایران به خبرگزاری فارس در خصوص هوشمندی پنجره واحد تجارت فرامرزی گمرک

گمرک ایران در خصوص خبر خبرگزاری فارس با عنوان” تیر خلاص گمرک به هوشمندی سامانه تجارت/ مجوز ثبت سفارش جای سند بارنامه را گرفت”  توضیح داد و با رد ادعای این خبرگزاری اعلام کرد: خوشبختانه با تلاش و همت متخصصان داخلی و پژوهشگران بومی عرصه فن آوری اطلاعات کشورمان و همچنین کارشناسان زحمتکش و تلاشگر حوزه فن آوری اطلاعات گمرک ایران ، شاهد بلوغ سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی در تطبیق هوشمند اطلاعات تمامی اسناد گمرکی هستیم که اطلاعات ثبت سفارش نیز اضافه شده است.
بارنامه سندی است که توسط حمل کننده یا نماینده او امضا می شود و بیانگر این است که کالاهایی که نوع، کمیت و شرایط آن ذکر شده است، برای حمل دریافت شده اند و یا بر روی کشتی که عازم مقصد مشخصی است بارگیری شده اند. بارنامه به عنوان قرارداد حمل، سند مالکیت و رسید کالا محسوب می شود.
تمامی کالاهای ورودی موظف به اخذ مجوز ورود کالا از وزارت صنعت ، معدن و تجارت – سازمان توسعه تجارت می باشند. بر همین اساس صرفاً کالاهای مندرج در اسناد ثبت سفارش اجازه ورود به داخل کشور را داشته و لذا آنچه که در اطلاعات بارنامه درج می گردد لزوماً مجاز به ورود نخواهد بود. نکته حائز اهمیت آنکه تخصیص ارز نیز بر اساس اطلاعات مندرج در ثبت سفارش و کالای اظهاری در سند مذکور انجام شده و لذا صاحبان کالا موظف هستند نسبت به ورود صرفاً کالاهایی که قبلا مجوز ثبت سفارش آنها صادر گردیده است اقدام نمایند و در صورت ترخیص کالا خارج از فهرست مندرج در مجوز ثبت سفارش مراتب به عنوان تخلف محسوب می گردد.
گمرک جمهوری اسلامی ایران با هوشمند کردن اطلاعات ثبت سفارش به همراه  اطلاعات مندرج در بارنامه سعی در رعایت جدی این موارد بر اساس قوانین نمود و با توجه به اینکه دیگر امکان مخدوش نمودن اطلاعات کالا توسط شرکت های حمل و نقل بنا بر درخواست صاحبان کالا میسر نگردید، لذا علاوه بر دسترسی به اطلاعات واقعی مندرج در بارنامه، قابلیت کنترل خودکار اطلاعات ، صحت سنجی و شناسایی ریسک های ناشی از مغایرت اطلاعات موجود در اسناد و بر اساس شاخص های مدیریت ریسک فراهم شده و در صورت عدم مطابقت با اطلاعات مجوز ورود کالا بر اساس اسناد ثبت سفارش و اسناد بانکی، صاحبان کالا ملزم به کسب مجوز مجدد از سازمان توسعه تجارت و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران گردیده اند.
بنابراین گمرک ایران علاوه بر اطلاعات مندرج در  بارنامه ، اطلاعات ثبت سفارش را نیز به عنوان اطلاعات قابل اتکا و بسیار مهم‌ ملاک عمل قرار داده و سامانه جامع گمرکی علاوه بر بارنامه بر روی اطلاعات ثبت سفارش نیز واکنش نشان داده و با تطبیق هوشمند اطلاعات و کراس چک در صورت هر گونه مغایرت اصطلاحا قفل می شود.