a
-تاسیس 1385 هجری خورشیدی.-

8:00 - 16:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

09131182334

تماس برای مشاوره رایگان

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
فهرست
 

استان اصفهان۱۰ درصد صنعت کشور را در اختیار دارد

شرکت بازرگانی زرین تجارت امید > تازه ها  > استان اصفهان۱۰ درصد صنعت کشور را در اختیار دارد

استان اصفهان۱۰ درصد صنعت کشور را در اختیار دارد

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان اصفهان عنوان کرد:استان اصفهان۱۰ درصد صنعت کشور را در اختیار دارد

اسرافیل احمدیه رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان اصفهان در گفت وگویی ویژه پاسخگوی ماهنامه  اقتصادی تجارت برتر بود. وی در این گفت وگو به تشریح فعالیت‌های سازمان صنعت، معدن و تجارت در سال جاری، طرح‌های افتتاح شده این سازمان در دهه فجر، وضعیت صدور جواز کسب، اصناف، معادن، طرح‌های توسعه‌ای سازمان، وضعیت واحدهای صنعتی در دوران رکود و … پرداخت. متن این گفتگو را در ادامه می‌خوانید.

اسرافیل احمدیه رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان اصفهان در گفت وگویی ویژه پاسخگوی ماهنامه  اقتصادی تجارت برتر بود. وی در این گفت وگو به تشریح فعالیت‌های سازمان صنعت، معدن و تجارت در سال جاری، طرح‌های افتتاح شده این سازمان در دهه فجر، وضعیت صدور جواز کسب، اصناف، معادن، طرح‌های توسعه‌ای سازمان، وضعیت واحدهای صنعتی در دوران رکود و … پرداخت. متن این گفتگو را در ادامه می‌خوانید.

وضعیت صنعت در استان اصفهان را از نظر کمی چگونه ارزیابی می‌کنید و در این زمینه با چه شاخص‌هایی روبرو هستیم؟

استان اصفهان از نظر توسعه یافتگی، صنعت اول کشور محسوب می‌‌شود و اکنون بالغ بر ۹ هزار واحد صنعتی در این استان فعالیت‌ می‎کنند که حدود ۶۲۰ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری در آن انجام شده و ۲۶۱ هزار اشتغال را در خودش ایجاد کرده است. همچنین در زمینه طرح های جدیدی که برای جواز تاسیس داریم، ما بالغ بر ۵ هزار ۸۰۰ مورد جواز تاسیس صادر کرده‌ایم و کار مهمی که در این زمینه انجام گرفت ابطال ۳ هزار مورد جواز بدون پیشرفت کاری بود تا فرصت برای افراد دیگر در شهرک‌های صنعتی فراهم شود و سرمایه گذاران واقعی وارد عرصه شوند. امسال ما در دهه مبارک فجر، ۸ طرح در حوزه‌های فولادی و محیط زیستی با مبلغی برابر با ۴ هزار میلیارد ریال و با میزان اشتغال برابر ۱۲۰۰ نفر را در دستور کار افتتاح داشتیم که برخی از این طرح‌ها در شهرستان‌های نجف آباد، فلاورجان، کاشان، اصفهان و سایر شهرستان‌ها بوده است.

در زمینه صدور جواز کسب استان اصفهان چه وضعیتی در کشور دارد؟

خوشبختانه با توجه به سیاست‌های وزارت‌خانه صنعت، معدن و تجارت ما توانستیم این جوازها را ابطال کنیم و در رابطه با جوازهای که در دست کار داریم چیزی حدود ۳۴۲ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری باید انجام شود، که بخشی از این سرمایه‌گذاری انجام شده و مابقی باید صورت بگیرد؛ این محور بالغ بر ۱۸۰ هزار نفر اشتغال را در خودش ایجاد خواهد کرد. ما در زمینه جوازهایی که بالای ۴۰ درصد پیشرفت کاری دارند در کشور اول هستیم که ۹۰۰ مورد هستند، جوازهایی که بالای ۶۰ درصد پیشرفت کاری دارند ۹۸۶ مورد را شامل می‌شود، جوازهایی که بالای ۸۰ درصد پیشرفت کاری دارند ۷۴۰ مورد جواز داریم که در این موارد عضو اولین های کشور هستیم.

ارزیابی شما از وضعیت معادن در استان اصفهان و میزان استخراج سالانه از این معادن چیست؟

در زمینه معدن ما بیش از ۷۸۱ مورد پروانه بهره برداری در حال کار داریم که از این تعداد حدود ۴۷میلیون تن در سال استخراج انجام می شود که شامل مصالح ساختمانی، سنگ های تزئینی، طلا، آهن، روی، سرب و موارد دیگر می‌شود. در حوزه اصناف نیز ما بالغ بر ۱۶۱ هزار واحد صنفی و چیزی حدود ۶۰۵ اتحادیه صنفی را داریم که همه توسط بخش خصوصی اداره می‌شود.

وضعیت واحدهای صنعتی استان اصفهان در زمان رکود را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

استان اصفهان حدود ۱۰ درصد صنعت کشور را در اختیار دارد و بیش از ۵۰ درصد فولاد کشور در این استان تولید می‌شود و ما از این حیث رتبه اول را داریم. همچنین در مورد تولید مصالح ساختمانی در کشور رتبه نخست در اختیار استان اصفهان است و امسال هم خوشبختانه علیرغم رکود در بعضی از شهرستان ها وضعیت خوب بوده و در بعضی از شهرستان‌ها نیاز به کار بیشتر داریم چراکه واحدهای تولیدی مان دچار مشکل هستند. در مجموع آماری که داریم در استان اصفهان ۲۵ درصد صنایع دچار رکود هستند که با توجه به سیاست های وزارت خانه و اقتصاد مقاومتی و کارهایی که انجام شده است، خیلی از این واحدها از حالت رکود بیرون آمدند.

سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان از نظر عملکرد در چه وضعیتی قرار دارد؟

با توجه به عملکرد دولت تدبیر و امید، از شهریورماه سال ۹۲ تا پایان دی ماه امسال ما توانستیم ۱۴۵۹ پروانه بهره‌برداری صنعتی با میزان سرمایه گذاری ۴۶ هزار میلیارد ریال و اشتغال برابر با ۲۴ هزار ۷۰۰ نفر را در کارنامه خودمان داشته باشیم که از نظر پرونده بهره‌برداری حدود ۸ درصد سهم کشور را داریم. همچنین در رابطه با سرمایه گذاری تقریبا ۸ درصد سهم کشور را داریم و در زمینه اشتغال این سهم ۹ درصد کشور است. در رابطه با معافیت‌های ماشین آلات ما ۱۴۸۴ مورد معافیت ماشین آلات و معافیت گمرکی دادیم که معادل ۸٫۵ درصد کشور را تشکیل می‌دهد و در رابطه با معافیت مواد اولیه ۱۸۱ مورد عملکرد داشتیم که در این زمینه حدود ۴ درصد از کل کشور را به خود اختصاص دادیم. در مورد جواز تاسیس ما بالغ بر ۳ هزار و یک مورد جواز با مبلغی بالغ بر ۱۰۹ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری و اشتغال ۶۵ هزار و ۳۷۰ نفر صادر کردیم که در این رابطه هم سهم ما ۶ درصد کشور است.

آمار این سازمان در حوزه طرح‌های توسعه‌ای چگونه است؟

در رابطه با طرح های توسعه ای در واقع باید گفت طرح توسعه عبارت است از واحدهایی که قبلا پروانه بهره برداری گرفته‌اند و می‌خواهند توسعه بدهند و می‌آیند از ما مجوز بگیرند که ما به آن طرح توسعه می‌گوییم که در این زمینه آمار ۳۶۱ مورد با هزینه سرمایه گذاری ۲۱ هزار میلیارد ریال و اشتغال برابر با ۹۰۹ هزار ۵۰۳ نفر را در اختیار داریم که معادل ۹ درصد سهم کشوری است. از شهریور سال ۹۲ تا دی ماه سال جاری بالغ بر ۳۳ طرح بالای ۱۰۰ نفر اشتغال با سرمایه‌گذاری بالغ بر ۸ هزار میلیارد ریال در استان ایجاد  شده و ۵۶۲۸ نفر اشتغال در این زمینه ایجاد شده است. همچنین تعداد ۴۱ طرح بزرگ بالای ۱۰۰ نفر سرمایه گذاری در استان ایجاد شده که چیزی حدود ۲۳ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری و ۱۰ هزار نفر اشتغال را در خودش ایجاد کرده است. در رابطه با طرح‌های توسعه ای هم ۱۰ طرح بالای ۱۰۰ نفر اشتغال ایجاد شده که سرمایه گذاری آن بالغ بر ۴ هزار میلیارد ریال بوده و حدود ۲ هزار نفر اشتغال ایجاد کرده، در ضمن در این زمان ما چیزی حدود ۵۲ هزار پروانه کسب ایجاد و حدود ۹ هزار کارت های بازرگانی جدید صادر کردیم.

ستاد شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در استان اصفهان چه دست آوردهایی را به همراه داشته است؟

ما عضوی از این شورا هستیم و مسئله قابل توجه این است که منظم ترین شورا در استان اصفهان برگزار می‌شود. مواردی که بخش خصوصی مشکل دارد در این شورا مورد بررسی واقع شده و در سه سطح استانی توسط مسئولین استان، سطح ملی با دستورات لازم وزارت خانه و در نهایت آنهایی که نیاز به تغییرات قانون مقررات بوده در مجلس شورای اسلامی بررسی می‌شود.

سازمان صنعت، معدن و تجارت هرساله مجری انتخاب صارد کننده نمونه در استان اصفهان است. صادرات در خروج بنگاه ها از رکود چه تاثیراتی به همراه دارد؟

در برنامه اقتصاد مقاومتی یکی از برنامه های دولت بحث صادرات بوده و قرار است که نسبت به سال گذشته بالغ بر ۱۰ میلیارد دلار افزایش صادرات داشته باشیم. در این رابطه سهم استان اصفهان چیزی حدود ۵۰۰ میلیون دلار بوده یعنی ما سال گذشته نزدیک به سقف یک میلیارد دلار صادرات داشتیم  و تا پایان سال جاری این رقم باید به یک و نیم میلیارد دلار برسد.  با توجه به طرح‌های تشویقی دولت و وام های ارزان قیمت برای صادرکنندگان نمونه به دنبال رونق بیشتر در این زمینه هستیم. اگر ما بازار خوبی داشتیم و بحث صادرات را بتوانیم خوب مدیریت کنیم حتما فعالیت واحدهای تولیدی هم افزایش پیدا می کند و این دو لازم و ملزوم یکدیگر هستند. با فرصت‌هایی که بعد از برجام برای ما ایجاد شده خدارا شکر می‌توان گفت بازارهای جدیدی را با توجه به هیات‌های مختلفی که به کشورهای دیگر رفته‌اند و ارتباط خوبی که با کشورهای دیگر بر قرار شده توانستیم ایجاد کنیم.

چه توصیه ای به مردم برای مصرف کالای تولید داخل و چه توصیه ای به واحدهای تولیدی جهت کیفی سازی محصولات داخلی دارید؟

قطعاً در رابطه با بحث مصرف تولیدات داخل پرواضح است که قطعاً تولیدکنندگان باید در زمینه کیفیت کالاهایشان کار کنند و حتما باید کیفیت کالا و استاندادها را راعایت کنند چراکه وقتی تولید با کیفیت بیشتر باشد رقابت هم ایجاد خواهد شد. بحث دیگر این است که باید هزینه‌های تولید را کاهش دهیم چون اگر ما محصول کیفی هم تولید کنیم ولی قیمت تمام شده بیشتر از قیمت در بازار جهانی باشد نمی توانیم جایگاه مان را حفظ کنیم. از طرفی مردم باید در صورت امکان کالاهای با کیفیت داخلی را خریداری کنندگان تا در این زمینه یک موازنه ایجاد شود.